Jak długo żyją kosmetyki ?

Jak długo należy przechowywać otwarte kosmetyki ? Czy pudry w kamieniu i cienie są długotrwałe ? Jak właściwie przechowywać kosmetyki ?
Co szkodzi kosmetykom ? 
Producenci zobligowani są do umieszczenia na opakowaniach produktów informacji o terminie przydatności oraz gdzie i jak najlepiej przechowywać dany produkt.
Kosmetykom szkodzi na pewno zbyt wysoka temperatura i światło. Co jeszcze ?

KREM
Łazienka nie jest dobrym pomieszczeniem na przechowywanie kremu. Wysoka temperatura i zbyt duża wilgotność powietrza sprawiają, że kosmetyk znacznie szybciej się psuje niezależnie od swojej pierwotnej jakości.
Trwałość kosmetyku przedłużymy również gdy będziemy go nabierać świeżo umytymi rękami dzięki czemu do kosmetyku nie dostaną się bakterie. Nie bez znaczenia jest też dokładne zamykanie pojemniczka.
W przeciwnym wypadku  krem może zacząć się rozwarstwiać, zmieni zapach lub konsystencję. To oznaka, że należy pozbyć się kosmetyku !  Aplikacja takiego produktu może wywołać reakcję alergiczną skóry !

BALSAM, MLECZKO, MASŁO DO CIAŁA
Te kosmetyki często trzymamy w łazience i to jest dla nich odpowiednie miejsce pod warunkiem że nie stawiamy ich tuż obok gorącego kaloryfera. Po otwarciu należy je jak najszybciej zużyć !

PERFUMY
Najlepiej unikać przechowywania perfum w ciepłych, nasłonecznionych miejscach, bowiem szybko stracą zapach, zmienią kolor lub zmętnieją. Aby chronić je przed światłem, lepiej przechowywać buteleczki w pudełku. Perfumy w buteleczce  szybciej wietrzeją, niż zapachy w atomizerze czy w kulce.

TUSZ DO RZĘS
Kluczowa dla trwałości tuszu jest odpowiednia pielęgnacja szczoteczki. Maskara  powinna być przechowywany nie dłużej niż cztery miesiące od otwarcia.
Najlepiej przechowywać tusz w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.
Należy zwracać również uwagę czy tusz został szczelnie zamknięty - czasami gdy się śpieszymy nie zauważamy, że wokół gwintu znajduje się tusz.  Należy usunąć go wilgotną szmatką dzięki czemu zapobiegniemy wyschnięciu tuszu w opakowaniu.
Zbyt częste otwieranie tuszu również ma znaczenie - wpuszczamy do opakowania niechciane powietrze.
Czyszczenie szczoteczki pomaga wydłużyć trwałość tuszu. Najlepiej wyczyścić aplikator przy pomocy wazeliny lub kosmetyku do demakijażu.  Wbrew pozorom absolutnie nie potrzebujemy do tego celu ręczników papierowych i chusteczek higienicznych ponieważ zostawiają one na szczoteczce niewielkie fragmenty, które z pewnością przyczynią się do powstania grudek w tuszu.

PUDER, CIENIE, RÓŻ
W moim otoczeniu są osoby które uważają, że tego typu kosmetyki są bardzo długotrwałe - nieważne czy kosmetyk został otwarty tydzień temu czy mamy go od 5 lat. On cały czas jest w dobrej formie !
Czy aby na pewno ?
W porównaniu z innymi produktami do makijażu puder, cienie czy róż do policzków jest bardzo długotrwały, ale nie jest długowieczny.
Cienie do powiek nie powinny być używane dłużej niż dwa, trzy lata po otwarciu. Jeśli zostaną się kruszyć lub zmieniać kolor należy je natychmiast wyrzucić.
Cienie w kremie lub musie nie wytrzymają dłużej niż 1 rok w zależności od sposobu ich przechowania.
Róż i puder, tak samo jak w przypadku cieni do powiek, można używać nie dłużej niż trzy lata.
Róż w kremie, tak jak kremowe cienie nadaje się do użycia maksymalnie rok.
Zmiana koloru, czy konsystencji powinna być ostatecznym sygnałem do zaprzestania stosowania. Te kosmetyki trzymamy w ciemnym, raczej chłodnym miejscu.

PODKŁAD
Ten kosmetyk nie "żyje" zbyt długo !  Oznaką utraty przydatności podkładu jest jego rozwarstwienie, tzn. wytworzenie się dwóch warstwy kosmetyku o różnej konsystencji.
Najlepiej wybierać podkłady z pompką  gdyż dzięki niej zanieczyszczenia nie dostaną się łatwo do zawartości opakowania co przedłuża jego trwałość.

POMADKA, SZMINKA, BŁYSZCZYK
Oto produkty które psują się najszybciej ! Mają największy kontakt z zanieczyszczeniami, które przyspieszają ich starzenie.
Ze względu na tłustą konsystencję pomadki możemy używać nie dłużej niż rok, błyszczyk około 6-8 miesięcy, a najczęstszym symptomem starości jest zmiana zapachu.

LAKIERY DO PAZNOKCI
Lakiery do paznokci lubią zimno. Nie musimy ich oczywiście trzymać w dolnej szufladzie lodówki, ale warto je "schować" w zaciemnionym i możliwie chłodnym pomieszczeniu.
Każde otwarcie lakieru sprawia, że zawarte w nim składniki wysychają i tracą swoje naturalne właściwości - dlatego upewnijmy się przed odłożeniem lakieru na półkę, że został dobrze zamknięty. To może wydłużyć jego trwałość nawet o kilka tygodni.

27 komentarzy:

 1. Ja używam kosmetyków znacznie dłużej niż piszesz, ale Twoje rady tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że nie warto mieć ich za dużo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoje rady dają mi wiele do myślenia. Aczkolwiek oczywiście nie żebym chciała trzymać kosmetyki koło kaloryfera broń Boże, ale to mi pokazuje że trzeba mieć optymalną ilość i zużywać na bieżąco, co nawet staram się robić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cenne rady! Dla mnie większość opakowań kosmetyków powinna zostać zaopatrzona w pompeczki - idealne rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. z tymi pomadkami to bardzo dziwne. Przejrzałam swoje kosmetyki i błyszczyki i pomadki maja najdłuższy okres przydatności po otwarciu nawet do 36mcy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kosmetyki typu balsamy, olejki i perfumy u kremy, trzymam w szafce w pokoju :P

  OdpowiedzUsuń
 6. ja niektóre lakiery do paznokci mam od kilku lat i są w bardzo dobrym stanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie chyba muszę przejrzeć moje kosmetyczki i co nieco wywalić.....;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nawet nie wiedziałam, że balsamy itd można bezkarnie przechowywać w łazience ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cenne rady :) Nigdy nie myślę na przykład jak długo mam daną szminkę, a zazwyczaj wolno je wykańczam. Zacznę zwracać na to większą uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja co jakiś czas robię generalne porządki w kosmetyczkach, nie jestem za tym by przechowywać je nie wiadomo ile.. dlatego kupuje na bieżąco :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze staram się wykończyć produkt przez datą ;)) . Przydatny post i informacje :)) .

  OdpowiedzUsuń
 12. Daje to do myślenia, chyba muszę zrobić jakieś porządki w kosmetykach ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przydatny post;) Nigdy się nie zastanawiałam ile żyją kosmetyki:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jedne rady dla kobietek posiadających duże kuferki na kosmetyki jak ja - kupować mniej, robić listy zakupowe, sprzątać kuferek!

  OdpowiedzUsuń
 15. lakiery mi nigdy się nie psują, naprawdę! A cieni używam tak długo dopóki się nie zmieniają i to czasem jest długi, długi czas : )

  OdpowiedzUsuń
 16. bardzo fajny post dzieki tobie dużo fajnych rzeczy się dowedziałam

  OdpowiedzUsuń
 17. Dobrze trafić czasem na taki artykuł bo można sie wiele nauczyć. Nie wiedziałam, że kremy nie powinno się przechowywać w łazience. dzięki

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Różowy świat Marthe , Blogger